Nuo 2021 m. Prekybos licencijavimo įstatyme į sąrašą buvo įtrauktas naujas laisvos prekybos šakos numeris – Nr. 81 – Paslaugų teikimas, susijusių su virtualiaisiais aktyvais. Šis pakeitimas yra kovos su pinigų plovimu (AML) įstatymo pakeitimo dalis. Pagal šį įstatymą, virtualieji aktyvai yra elektroniniu būdu saugomos vienetų formos, galinčios atlikti bent vieną iš trijų funkcijų: mokėjimo, mainų arba investicijos. Todėl, jei jūsų veiklos metu užsiimate kriptovaliutų pirkimu, pardavimu, laikymu, valdymu, perdavimu arba tarpininkavimu už pelną, turite užregistruoti savo prekybą Nr. 81 Prekybos licencijavimo biure po įmonės įsteigimo. Kita specifinė veikla yra vadinamoji kriptovaliutų kasimas, kai naudojate specialią įrangą kitiems kriptovaliutų turėtojams vykdyti operacijas ir už šią veiklą reguliariai gaunate atlyginimą. Laisvos prekybos Nr. 81 apimtis šiai veiklai nėra pakankama, todėl reikia, kad prekybos biuras užregistruotų laisvos prekybos Nr. 56 apimtį – programinės įrangos teikimą, informacinių technologijų konsultavimą, duomenų apdorojimą, prieglobą ir susijusias veiklas bei interneto portalus.
AML taisyklės
Kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu taisyklės egzistuoja Čekijos teisinėje sistemoje jau kurį laiką ir palaipsniui yra griežtinamos ir tikslinamos, ką palaiko Europos Sąjungos AML direktyvos. Taisyklės taip pat taikomos ir kriptovaliutų srityje. Šios taisyklės konkrečiai taikomos asmeniui, teikiančiam paslaugas, susijusias su virtualiuoju turtu. Tuomet jums bus privaloma identifikuoti klientą, kuriam teikiate paslaugą, išlaikyti tą identifikavimo informaciją tam tikrą laikotarpį ir atlikti kitas pareigas. Jus prižiūrės Finansinės analizės tarnyba (FAU). Labai rekomenduojama sąžiningai saugoti atitinkamus dokumentus, kad vėliau neturėtumėte problemų su valdžios institucijomis. Taip pat rekomenduojama sukurti KYC (pažink savo klientą) metodiką, vidines gaires ir klientų klausimyną identifikavimo ir/ar kontrolės atvejais.
Teisės aktų plėtra
Reikia pažymėti, kad kriptovaliutų reguliavimo sritis šiuo metu yra dinamiška ir nuolat vystosi, ypač dabartiniu metu. Kaip ir kitos ES valstybės narės, Čekija įgyvendina Europos MiCA direktyvą, kuri atneš tolesnių reikšmingų pokyčių kriptovaliutų reguliavimui. Daugelis įstatymų dar nėra priimti, todėl sunku numatyti, kokie papildomi įpareigojimai gali būti taikomi ateityje (žr. žemiau).
Teisiniu požiūriu, kriptovaliutų pripažinimas Čekijoje gali sukelti pokyčių sutarčių sudarymo ir vykdymo būduose. Kriptovaliutos Čekijoje laikomos turto forma, todėl jų naudojimas sandoriuose gali paveikti sutarčių vykdymą. Taip yra dėl to, kad Čekijos teisinė sistema remiasi civilinės teisės tradicija, kuri reikalauja aiškios ir nedviprasmiškos sutarties tarp šalių.
Kitas teisės aktų pasekmė, susijusi su plačiai paplitusiu kriptovaliutų pripažinimu Čekijoje, yra poveikis bankų ekosistemai. Kriptovaliutų naudojimas galėtų sugriauti tradicinį bankininkystės modelį, nes vis daugiau žmonių pasirinks laikyti savo turtą skaitmeniniuose aktyvuose, o ne tradicinėse banko sąskaitose. Tai gali sukelti bankų veiklos pokyčius, kai kai kurie bankai pradės siūlyti kriptovaliutų paslaugas, kad išliktų konkurencingi. Taip pat gali atsirasti naujų finansinių paslaugų ir produktų formų, tokių kaip decentralizuotos finansų platformos (DeFi), veikiančios blokų grandinės technologijos pagrindu.
Iš mokesčių perspektyvos, kriptovaliutų pripažinimas Čekijoje taip pat gali turėti pasekmių. Kriptovaliutų sandoriai yra apmokestinami kapitalo prieaugio mokesčiu, o Čekijoje galioja progresyvi mokesčių sistema, pagrįsta pajamomis. Todėl asmenys, gaunantys pajamas iš kriptovaliutų sandorių, turės sumokėti mokesčius, o vyriausybė turės sukurti jų reguliavimo sistemą.
Kalbant apie reguliavimą, Čekija turi santykinai atvirą požiūrį į kriptovaliutas, kurios yra laikomos teisėta mokėjimo forma, o Čekijos nacionalinis bankas jų naudojimo neriboja.
Artėjantys teisės aktų pakeitimai Čekijoje
MiCA ir DORA
Čekija suderina savo kriptovaliutų reguliavimą su Europos Sąjungos Kriptoturto rinkų reglamentu (MiCA) ir Skaitmeninio veikimo atsparumo aktu (DORA). Šie teisės aktai įveda naują kriptovaliutų reguliavimo sistemą, siekiant sukurti saugesnę ir skaidresnę aplinką investuotojams ir verslams.
Nors MiCA ir DORA yra automatiškai įgyvendinami Čekijos teisinėje sistemoje, reikia pažymėti, kad toliau bus priimti daugybė teisės aktų, susijusių su MiCA ir DORA įgyvendinimu. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad naujųjų teisės aktų detalės gali kisti įgyvendinimo proceso metu.
Pagrindiniai nauji teisės aktai
Šiuo metu Čekijos parlamente vyksta keli pagrindiniai teisės aktų projektai:
- Finansų rinkos skaitmeninimo įstatymas; kuris yra pagrindinis reguliavimo teisės aktas ir leidžia perduoti bei įgyvendinti tiek MiCA, tiek DORA nuostatas.
- Pataisos įstatymas; kuris pirmiausia perkelia Europos Parlamento direktyvą (ES) 2022/2556 ir atlieka reikiamus techninius pataisymus po finansų rinkos skaitmeninimo įstatymo projekto.
- Čekijos nacionalinio banko nutarimas; dėl informacijos teikimo prievolių asmenims, kuriems taikomi tiesiogiai taikomi Europos Sąjungos teisės aktai, reglamentuojantys kriptoaktyvų rinkas.
Čekija siūlo kriptovaliutų licenciją, kuri apima įvairias su kriptovaliutomis susijusias paslaugas, tokias kaip:
- Kriptovaliutų keitimas į kriptoaktyvus, fiat valiutas ar kitas kriptovaliutas.
- Piniginės paslauga, skirta saugiam kriptovaliutų valdymui ir saugojimui.
- Kriptovaliutų saugojimas saugant klientų skaitmeninius aktyvus.
- Kriptovaliutų pervedimo paslauga, siekiant palengvinti kriptovaliutų pervedimus.
- Pilnai funkcionalus kriptovaliutų keitykla, skirta išsamiai prekybos kriptovaliutomis platformai.
Pagrindiniai pokyčiai ir reikalavimai
- Kriptoaktyvų leidėjai:
-Leidėjai turės užsiregistruoti Čekijos nacionaliniame banke (CNB) ir laikytis konkrečių skaidrumo ir informacijos atskleidimo reikalavimų.
-Jie bus taikomi rinkos piktnaudžiavimo taisyklėms, vartotojų apsaugos priemonėms ir kovos su pinigų plovimu taisyklėms. - Kriptoaktyvų paslaugų teikėjai (CASP/VASP):
-CASP, tokie kaip keityklos ir piniginės, turės gauti licenciją iš CNB ir laikytis griežtų reguliavimo standartų.
-Jiems bus taikomi kapitalo pakankamumo reikalavimai, rizikos valdymo priemonės ir vartotojų apsaugos taisyklės. - Rinkos vientisumas:
-CNB turės priežiūros galias kriptoaktyvų rinkose, siekiant užtikrinti sąžiningą ir tvarkingą prekybą.
-Bus draudžiama rinkos manipuliacija ir insider trading. - Vartotojų apsauga:
-Investuotojai bus apsaugoti per tokias priemones kaip informacijos atskleidimas, investuotojų švietimas ir ginčų sprendimo mechanizmai. - Skaitmeninis veiklos atsparumas:
-CASP turės įdiegti priemones, kad užtikrintų savo IT sistemų ir veiklos procesų atsparumą.
-Tai apima incidentų valdymą, verslo tęstinumo planavimą ir kibernetinio saugumo užtikrinimą.
Įgyvendinimo laikas ir terminai
MiCA: CNB jau patvirtino skaitmeninių finansų įstatymo projektą, suderintą su MiCA. Įstatymas tikimasi įsigalios etapais, kai kurios nuostatos įsigalios 2024 m., kitos – 2025 m. (atminkite, kad numatyti terminai gali būti atidėti).
DORA: Čekija taip pat įgyvendina DORA, kuris turės reikšmingą poveikį finansinių institucijų, įskaitant su kriptovaliutomis dirbančias įmones, operaciniam atsparumui.
Reguliavimo institucijos
- Čekijos nacionalinis bankas (CNB): CNB bus pagrindinis kriptoaktyvų reguliatorius Čekijoje.
- Čekijos finansų tarnyba (CFA): CFA taip pat gali turėti vaidmenį reguliuojant tam tikrus kriptoaktyvų veiklos aspektus.
- Finansinės analizės tarnyba (FAU): AML reikalavimų priežiūra.
Registracijos sąlygos
- Kriptoaktyvų leidėjai: Leidėjai turės atitikti konkrečius finansinius ir operacinius reikalavimus, parodyti gebėjimą laikytis reguliavimo standartų ir pateikti informaciją apie savo verslo modelį bei kriptoaktyvų projektą.
- CASP: CASP/VASP turės atitikti panašius reikalavimus, įskaitant kapitalo pakankamumą, rizikos valdymo priemones ir laikytis kovos su pinigų plovimu reikalavimų.
Papildomos aplinkybės
- Apmokestinimas: Čekijos vyriausybė taip pat svarsto kriptovaliutų apmokestinimo pokyčius.
- Vartotojų apsauga: CNB bus atsakinga už tai, kad investuotojai būtų tinkamai apsaugoti ir informuoti apie su kriptoaktyvais susijusią riziką.
Reikalavimai kripto licencijai Čekijoje gauti
Norėdami gauti kripto licenciją Čekijoje, turite atitikti kelis konkrečius ir detalius reikalavimus, o procesas apima kelis svarbius etapus:
Bendri reikalavimai
- Teisinės įmonės registracija: Įmonės registravimas Čekijoje, įskaitant tokius etapus kaip unikalios įmonės pavadinimo pasirinkimas, teisėto adreso gavimas, steigimo dokumentų parengimas, banko sąskaitos atidarymas ir kapitalo įnešimas.
- Akcijų registruotas kapitalas: CASP turi turėti pakankamai nuosavo kapitalo, kad galėtų patenkinti galimus nuostolius. Pagal MiCA prudenciniai apsaugos mechanizmai ir nuolatiniai minimalūs kapitalo reikalavimai, nustatyti MiCA IV priede.
- Švari teistumo pažyma: Reikia gauti ne senesnį nei 3 mėnesių senumo vadovų ir akcininkų švarių teistumo pažymų sertifikatus.
- AML/KTF atitiktis: Vidiniai dokumentai turi atitikti griežtus įstatymus, kovojančius su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu, įskaitant klientų identifikavimą, operacijų stebėjimą ir darbuotojų mokymą. Būtina sukurti AML/KYC politiką, kontrolės ir rizikos stebėjimo taisykles bei išlaikyti finansinių operacijų įrašus.
Akcijų kapitalo dydis įrašomas į komercinį registrą ir apima visų akcininkų įnašus, kurie skirstomi į:
- piniginius (pinigai rankoje ir banko sąskaitose),
- nepiniginius (kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas vertinamas ekspertų nuomone, pvz., automobilis, know-how, pastatas ar gamybos įranga ir pan.).
Specialūs reikalavimai
- MLRO paskyrimas: MLRO paskyrimas Čekijoje reiškia atsakingo asmens paskyrimą užtikrinti AML/CTF atitiktį įmonėje. Šis vaidmuo apima AML politikos, procedūrų ir kontrolės priemonių įgyvendinimą bei bet kokios įtartinos veiklos pranešimą atitinkamoms institucijoms.
- Pranešimas oficialioms institucijoms: Privalomas kriptovaliutų veiklos pradžios pranešimas finansų reguliavimo institucijoms. FAU reguliatoriui pranešimas: MLRO paskyrimas teikti pranešimus apie įtartinus ir nestandartinius sandorius reguliatoriui.
- Kripto licencijos registravimas: CASP turi būti registruoti Čekijos nacionaliniame banke (CNB) ir atitikti griežtus registracijos kriterijus. Po įmonės registracijos pateikiama paraiška į Čekijos prekybos licencijavimo registrą, o vėliau paraiška pateikiama Čekijos nacionaliniam bankui. CASP/VASP turi parengti išsamią paraišką, kurioje pateikiama išsami informacija apie verslo planą, finansines ataskaitas, vadovų komandą ir rizikos valdymo procedūras bei IT sprendimus.
- Pirminis vertinimas: CNB atliks pirminį paraiškos vertinimą, siekiant nustatyti, ar ji atitinka pagrindinius CASP licencijos reikalavimus. Vizito vietoje inspektavimai: CNB gali atlikti CASP patalpos patikrinimus, kad patikrintų pateiktą informaciją ir įvert
intų CASP atitiktį reguliavimo reikalavimams. Deramas patikrinimas: CNB taip pat gali atlikti CASP vadovų ir kitų svarbių asmenų patikrinimą. Sprendimas: CNB priims sprendimą dėl licencijos suteikimo arba atsisakymo, remdamasis pateikta paraiška ir vertinimo bei patikrinimų rezultatais. Visas procesas gali užtrukti kelis mėnesius, o peržiūros proceso metu gali būti galimybė papildomai bendrauti su CNB. Svarbu, kad CASP būtų kantrūs ir pasiruošę ilgai licencijavimo procedūrai. Taip pat verta pažymėti, kad laikotarpis gali skirtis priklausomai nuo konkrečių paraiškos aplinkybių ir CNB darbo krūvio.
CASP įsipareigojimai po licencijos registracijos:
- Operacinės struktūros sukūrimas: Reikalingos operacinės struktūros sukūrimas, įskaitant banko sąskaitos atidarymą arba mokėjimo sistemos integravimą, PVM registraciją ir apskaitos sistemos įdiegimą, kad būtų užtikrintas tikslus finansų stebėjimas ir atitiktis reikalavimams. Šis žingsnis yra labai svarbus valdant kriptovaliutų sandorius, užtikrinant aiškią finansinę atskaitomybę ir laikantis mokesčių įsipareigojimų.
- Kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu prevencija (AML/CTF): CASP turi įdiegti veiksmingas sistemas šių nusikaltimų prevencijai ir aptikimui. Kriptovaliutų įmonės Čekijoje privalo laikytis AML įstatymų, įskaitant įtartinų veiksmų pranešimą Finansinei analitinei tarnybai (FAU). Kriptovaliutų verslai privalo laikytis griežtų KYC (pažink savo klientą) reikalavimų.
- Įrašų saugojimas: CASP turi išsamiai saugoti visų sandorių ir savo klientų identifikavimo įrašus nustatytą laikotarpį.
- Duomenų ir klientų apsauga: Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) laikymasis yra privalomas, jei įmonė tvarko ES gyventojų asmens duomenis. CASP privalo informuoti klientus apie su kriptovaliutomis susijusią riziką ir pateikti jiems pakankamai informacijos apie teikiamas paslaugas.
- Rizikos valdymas ir kibernetinis saugumas: CASP/VASP turi įdiegti veiksmingas sistemas, kad valdytų veiklos riziką ir apsaugotų savo informacines sistemas nuo kibernetinių atakų.
- Kriptovaliutų keitimai Kriptovaliutų saugojimas: Turi užtikrinti tinkamą prekybos sistemos veikimą, apsaugoti klientų lėšas ir užkirsti kelią rinkos manipuliavimui, taip pat užtikrinti saugų klientų kriptovaliutų saugojimą ir lengvą prieigą.
- Kriptovaliutų išleidimas: Kriptovaliutų leidėjai turi pateikti investuotojams išsamią dokumentaciją ir informaciją apie projektą.
- Mokestinės pareigos: Įmonė turi būti registruota Čekijos mokesčių institucijose ir vykdyti savo mokesčių įsipareigojimus, įskaitant pajamų mokestį, PVM ir kitus atitinkamus mokesčius.
Specialios pastabos
Konkretūs CASP įsipareigojimai gali skirtis priklausomai nuo teikiamos paslaugos tipo. Šie reikalavimai gali keistis ir atnaujinti, todėl svarbu, kad įmonės, veikiančios kriptovaliutų srityje, būtų informuotos ir sektų reguliavimo gaires, kurias teikia Čekijos nacionalinis bankas. Jei teikiate ar planuojate teikti paslaugas, susijusias su kriptovaliutomis, visada būtina aktyviai bendradarbiauti su CNB, kad įvykdytumėte savo reguliavimo įsipareigojimus.
Pereinamosios nuostatos Čekijos teisės aktuose: numatoma, kad bet kuris asmuo, kuris iki 2024 m. gruodžio 30 d. buvo įgaliotas teikti su kriptovaliutomis susijusias paslaugas remiantis prekybos licencija ir kuris iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateikė prašymą dėl kriptovaliutų paslaugų teikėjo leidimo pagal MiCA 63 straipsnį, iki 2025 m. liepos mėn. galės toliau vykdyti šią veiklą pagal tą leidimą iki įsigalios sprendimas dėl leidimo išduoti kriptovaliutų paslaugų teikėjo leidimą pagal MiCA 63 straipsnį, bet ne vėliau kaip iki 2026 m. liepos 1 d.
„Adam Smith“ advokatų kontoros komanda, kuri specializuojasi Čekijos teisėje ir kriptovaliutų reguliavime, yra pasirengusi jums padėti kiekviename jūsų verslo proceso etape. Ar tai būtų įmonės registracija, kripto licencijos gavimas ar atitikties reguliavimo reikalavimams užtikrinimas, mes siūlome visapusišką konsultaciją, pritaikytą jūsų poreikiams.
Prašome susisiekti su mumis, kad gautumėte daugiau informacijos arba aptartumėte savo specifinius reikalavimus!